fbpx

Egy podcast, ahol ügyvédek beszélgetnek ügyvédekkel a hivatásukról

Népszerű jogszabályok: Ptk., Pp., Itv., Mt., Inytv., Ctv., Btk., régi Ptk., Vht., Be., Ütev., Földforgalmi tv.

Határon átívelő családjogi viták: peres és peren kívüli lehetőségek #113

Melyik érintett állam bíróságához érdemes fordulni határon átnyúló családjogi viták esetén? Milyen szempontokat mérlegelhetnek az ügyvédek? Hogy viszonyul a magyar és az uniós jog egymáshoz jogvita esetén? Hogyan oldható meg a váltott gondoskodás két külön országban élő felek esetében? Milyen eltérő bírósági gyakorlatok lehetnek a különböző országok között? És milyen bíróságon kívüli megoldások jöhetnek szóba? Wopera Zsuzsa egyetemi tanárral és Kölcsényi Soma ügyvéddel beszélgetett Gerő Tamás.

A Nagykamara előtt tárgyalhatja újra a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága a Karsai-ügyet #112

Június 13-án hirdettek ítéletet Karsai Dániel ügyében. Az Emberi Jogok Európai Bírósága nem állapított meg alapjogi sérelmet az ALS betegek hazai életvégi döntési lehetőségei (vagy azok hiánya) kapcsán. Az ügyben számos, az egészségügy és a jog határán elhelyezkedő kérdés merült fel, amelyek a hazai társadalomban is élénk vitákat és elmélyült beszélgetéseket eredményeztek. Miért téves a passzív eutanázia kifejezés? Meddig terjed az egyén önrendelkezése? Mit jelent a palliatív ellátás? Az ügyről, a bíróság döntéséről és az életvégi kérdések témájáról beszélgetett Gerő Tamás Stánicz Péter ügyvéddel.

Amikor a jogászprofesszor tudományos értekezés helyett „limonádét” ír #111

Sándor István, akit eddig a bizalmi vagyonkezelés hazai szaktekintélyeként ismer a szakma, ezúttal egy váratlan szerepben mutatkozik be: szórakoztató irodalom szerzőjeként. Ugyan teljesen nem tudott/akart kibújni a jogász bőréből, hiszen sok részlet ismerős lehet az ügyvédeknek vagy épp az ügyvédekhez forduló ügyfeleknek, de a könyv – a szerző saját bevallása szerint – könnyed nyári olvasmány, úgynevezett limonádé. Jogászoknak és nem jogászoknak is garantáltan könnyen fogyasztható.

Banánhéjak, avagy gyakorlati kérdések a végrehajtási eljárásban #110

Mit, mikor, hogyan és hová nyújtsunk be és mi mindent ne keverjünk össze: bírói gyakorlat és jogdogmatika a végrehajtásban az adós és a végrehajtást kérő ügyvédje nézőpontjából. Korcsolyázás a banánhéj-tengeren, avagy gyakorlati kérdések a végrehajtási eljárásban az adós és a végrehajtást kérő ügyvédje nézőpontjából. Gerhard-Kotroczó Ágnes beszélgetett Mándli Ádám és Pencz János ügyvédekkel.

Holtomiglan – holtodiglan: avagy hogyan írjunk tökéletes végrendeletet? #109

Létezik egyáltalán tökéletes végrendelet, vagy az sem kis szakmai kihívás, ha érvényesre, hatályosra és műhiba-mentesre sikerül? Ha kiállja a végintézkedés a hagyatéki per próbáját is? Gyakorlatias nézőpontok a legfontosabb alakiságokon túl. Talán mégse inkább végrendelkezzünk, hanem kössünk inkább öröklési szerződést? Netán ajándékozzunk halál esetére? Mikor, mi a legjobb megoldás? Hogyan helyezhető biztonságba a vagyon mozaikcsaládok, vagy akár céges öröklés esetén? Az öröklési jog évtizedes művelőjével, ügyvédszakmai előadások rendszeresen felkért oktatójával, Sziklai Jánossal Gerhard-Kotroczó Ágnes beszélgetett.

Egy nem éppen szobatudós emlékére: adás Sárközy Tamásról #108

A magyar gazdasági jog egyesszámú alakja, aki még Eörsi Gyulát is meggyőzte a gazdasági jogi szemlélet helyességéről. Jogászként egész oktatói karrierjét a közgazdasági felsőoktatásban töltötte. A Gt. kodifikátoraként munkájával megalapozta a rendszerváltást. Emellett a magyar jogi sinológia megalapítója is volt… Ezer feletti a publikációinak a száma. Az oktató, aki korát megelőzően standupolt a katedrán, és aki után már senki nem szívesen adott elő egy konferencián. De miért éppen a jégkorong? A legsokszínűbb magyar jogászprofesszorra, Sárközy Tamásra emlékeznek munkatársai, Pázmándi Kinga és Verebics János.

Klímaperek: nagy a baj, ha már gyerekek perlik az államokat a saját jövőjük érdekében #107

Gombamód szaporodnak a klímaperek Perutól Hollandiáig rengeteg esetről, és egyre több sikeres ítéletről értesül a szakma. Ezen a területen lehetőség van a kreativitásra: ahány ország és bíróság, annyiféle megközelítés. Most még lenne esély a kibocsátás csökkentésére ahhoz, hogy esélyt adjuk gyerekeinknek és unokáinknak, hogy a mostanihoz hasonló világrendben éljék az életüket, de vajon mi a Stasbourg és a nemzeti bíróságok mozgástere a klímaperekben? Sulyok Katalin jogász-biológussal beszélgetett Lőrik József mind jogi, mind környezetvédelmi szempontok mentén.

„Élt 95 évet, ebből 12 évet töltött Instán, TikTokon és Facebookon”: időmenedzsment tippek #106

Napi 3 óra időrabló tevékenység = 45 nap egy évben! És ezt tovább lehet szorozni egy életre vonatkozóan is, csak az már annyira sokkoló, hogy leírni sem merjük még egyszer. Az alábbi podcastban két elfoglalt, szigorú napirend szerint élő ember, Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus és dr. Gerhard-Kotroczó Ágnes ügyvéd beszélgetését hallhatják időmenedzsment témában. Hogy Imrét idézzük: az időmenedzsment egy mennyiséginek álcázott minőségi kérdés. A halogatás mindig csak egy tünet, kérdés, hogy milyen okok húzódnak mögötte. Ilyen és ehhez hasonló, mindannyiunkat érintő kérdésekre kapunk kézzel fogható válaszokat. 

Eltitkolt adósságok, külföldi bankszámlák: legkésőbb a hagyatéki tárgyaláson minden kiderül… / #105

Mikortól számít a házassági vagyonközösség? Mi különbözteti meg a vagyoni elkülönítő szerződést a közszerzeményi rendszertől? Mit és mikor kell rögzíteni az élettársi kapcsolatban élőknek ahhoz, hogy érvényes legyen rájuk a házassági vagyonjogi szerződés? És mi a helyzet a titokban vállalt adósságokkal vagy külföldi bankszámlákkal? Legfrissebb podcastunkban mindent megtudhatnak a házassági vagyonjog gyakorlati oldaláról: Kövesné Kósa Zsuzsanna, családjogi bíróval Gerő Tamás beszélgetett.

Miért vannak az ügyvédek fokozottan kitéve a kiégésnek? Milyen jelekre érdemes felfigyelni? #104

Egy tanulmány szerint, az amerikai ügyvédek hetven százaléka kiégett. Vajon mi a helyzet a magyar ügyvédekkel? Az ügyvédi munka túl stresszes, túl versengő és – a látszattal ellentétben – túl sok benne az érzelem, így e szakma képviselői nagyobb kockázatnak vannak kitéve a kiégéssel szemben, mint gondolnánk. Melyek a kiégés jelei, mi kell a megelőzéséhez és milyen tévhitek keringenek mindezzel kapcsolatban? Legfrissebb podcast adásunkban Méhes Dávid Dániel beszélgetett dr. Füredi Júlia szervezetpszichológussal.