fbpx

Egy podcast, ahol ügyvédek beszélgetnek ügyvédekkel a hivatásukról

Népszerű jogszabályok: Ptk., Pp., Itv., Mt., Inytv., Ctv., Btk., régi Ptk., Vht., Be., Ütev., Földforgalmi tv.

Devizahitelek: két nézőpont, egy ítélet – szakmai vita a C-630/23 ítéletről #139

Mit jelent az Európai Unió Bíróságának C-630/2023 számú ítélete a magyar adósok és hitelezők számára? Vajon hogyan befolyásolja az ítélet a hazai banki és bírói gyakorlatot? Mi a különbség az árfolyamrés és az árfolyamkockázat között? Vajon újranyithatók a devizahiteles perek? Lehetséges a perújítás az uniós ítélet alapján? Nyugodhatott az elévülés? Mi történhet a már folyamatban lévő, vagy akár a már lezárult végrehajtásokkal? Pontosan milyen jogorvoslati formák jöhetnek szóba az egyes ügytípusoknál az eljárás különböző szakaszaiban? Hogyan nézne ki az elszámolás pontosan? Az ítélet gyakorlati hatásairól beszélgettünk és vetettük össze az eltérő nézőpontokat két devizahiteles ügyvéddel Mándli Ádámmal és Balajthy Jánossal: egyikük adósokat, a másikuk pénzintézeteket képvisel a peres- és végrehajtási eljárásokban.

Éder Róbert: „Megtanítottam a jogász feleségemet programozni” #138

Mire jó, ha egy jogász érti a programozói alapnyelvet? Mi az a dokumentumautomatizáció? Mennyi munkát és időt takaríthat meg egy jogász, ha bizonyos munkafolyamatait automatizálni tudja? Hogyan tud segíteni a ChatGPT akár egy keresetlevél beadásánál? Claude vagy ChatGPT? Melyik milyen feladatokra alkalmasabb?

Ügyvédsors: kamarai elnökök, szerelem, foci, tiszaeszlári per, Mikszáth Kálmán – hogy jön mindez össze egy beszélgetésben? #137

Mit keresett Mikszáth Kálmán a tiszaeszlári vérvád tárgyalásán? Az Ügyvédsors című regényben a valóság keveredik némi fikcióval, előbbi egy átfogó történelmi regény alapját képezi, utóbbi pedig mindezt olvasmányossá teszi. Számos, a valóságból merített per fordulatos feldolgozása ez a könyv, zsidótörvények, koncepciós perek és azok valós áldozatairól szól, de van benne szerelmi szál is és kitalált ügyvédi átok. A történelmi regényben az utolsó 50 év szereplői köztünk járnak, el tudják olvasni a könyvet, ettől még izgalmasabb ennek a korszaknak a feldolgozása. A szerzővel, Kapa Mátyással Gerő Tamás beszélgetett.  

Bosszúpornó, doxolás, deepfake: emberek megalázása, választások manipulálása – hogy kezeli ezt a jog? #136

Ahogy egyre inkább körbevesz minket a technológia, annál inkább kell lépést tartani a technológiai fejlődéssel a jogalkotóknak is. A kiberbűnözés egy gyűjtőfogalom, ma már lehet az elkövetés tárgya is, meg eszköze is a kibertér. Milyen veszélyekre milyen válaszokat ad a jelenlegi jogalkotás?

„Egy élettársi kapcsolatban minden vitás és nincs közös vagyon!” #135

Ma már a gyerekek legalább fele élettársi viszonyból születik, de kérdés, hogy pontosan hogyan definiálható ez a kapcsolat. A mostani Ptk. szerint az élettársi viszonyban nincs közös gazdálkodás jogcím. Az új jogcím, vita esetén a vagyonszaporulat megosztása. Kövesné Kósa Zsuzsa kúriai bíró üzenete az élettársi közösségben élőknek: „Vegyék kézbe a saját pénzügyi felelősségüket, mert a jog túl szűkszavú e téren, nagy az ítélkezési gyakorlatban a mozgástér.”

Fórumválasztás a nemzetközi jogban: szabadság vagy egyenlőtlenség? #134

Pszichológiailag se mindegy, hogy a lakóhelyünkhöz képest hol kerül sor az ügyünk tárgyalására, de emellett a költségeket és egyéb körülményeket tekintve se tétnélküli ez a döntés. Milyen lehetőségeket és korlátokat rejt magában a nemzetközi fórumválasztás? Miért fontosak az aszimmetrikus joghatósági és választottbírósági megállapodások, és milyen hatással vannak a szerződő felek jogaira? Ebben az epizódban Schmidt Richárd jogász, a téma szakértője segít megérteni, hogyan működik a fórumválasztás a gyakorlatban, milyen kihívásokkal jár, és milyen különbségek vannak az egyes országok joggyakorlatában.

Ittas vezetés, celeb-balesetek, büntetőfékezés és kiskapuk: mindent a közlekedési jog gyakorlatáról #133

Az áldozathibáztatás a közlekedési baleseteknél is egy létező jelenség. Mindenkinek van véleménye és mindenki ítélkezik. Sallai Nóra színésznő esetében is érdemes mélyebben megérteni a körülményeket. Milyen tempó számít megtévesztő sebességnek? Más a megítélés, ha a baleset Budapesten vagy vidéken történt? Milyen kiskapukat akarnak kihasználni az elkövetők? Mivel a vádsikerességi mutató 98 százalék a közlekedési baleseteknél, így még nyomozati szakban van némi esély megfogni az ügyet. A bírói szakban a felmentés már egy lottó ötössel ér fel. A témáról Gerő Tamás Herpy Miklóssal beszélgetett.

Egyszerűsítő, gyorsító eljárások a gyakorlatban: érdemes vádalkut kötni? #132

Retteghy Dóra és Kelemenné Csontos Laura ezúttal az elhúzódó ügyek elleni védekezésképp létrejött intézményekről beszélgetett, úgymint például a bíróság elé állítás, büntető végzés, biztosítékok letéte, egyezség, vádalku, előkészítő ülés stb. Vajon ezek ütköznek-e az alapelvekkel? Mi lesz fontos az igazság vagy a konszenzus? Érdemes-e beismerni, alkut kötni?  

Jobb együttműködni, mint törölni! Versenyjogi rajtaütés, kartellek, kamarai díjszabások #131

Hogy néz ki egész pontosan egy GVH rajtaütés, mire lehet számítani ügyfélként, ügyvédként? Hogy működnek a nyomozati szoftverek? Az önfeljelentés kimenetelének lehetőségeiről, HR- és beszerzési kartellekről, szabálytalan hirdetésekről, valamint a kamara által megszabott díjazásokról Gerő Tamás beszélgetett Horváth András versenyjogásszal.

A jogvédelmi biztosítás szerepe a magyar igazságszolgáltatásban #130

A megdrágult peres eljárások következményeként a jogvédelmi biztosítási szolgáltatások jelentősége is nőtt. Legfrissebb podcast adásunkban a jogvédelmi biztosításban rejlő lehetőségeket járta körbe Méhes Dávid két vendégével: Gombolai Évával és Kónya Gáborral. Jogvédelem vagy pénzügyi védelem? Mikre vonatkozhat a jogvédelmi biztosítás? Milyen tipikus területeken szokták igénybe venni a szolgáltatást? Mi a biztosító szerepe műhibák esetén? Ilyen és ehhez hasonló fontos kérdésekre ad választ a podcast adás.