Melyik érintett állam bíróságához érdemes fordulni határon átnyúló családjogi viták esetén? Milyen szempontokat mérlegelhetnek az ügyvédek? Hogy viszonyul a magyar és az uniós jog egymáshoz jogvita esetén? Hogyan oldható meg a váltott gondoskodás két külön országban élő felek esetében? Milyen eltérő bírósági gyakorlatok lehetnek a különböző országok között? És milyen bíróságon kívüli megoldások jöhetnek szóba? Wopera Zsuzsa egyetemi tanárral és Kölcsényi Soma ügyvéddel beszélgetett Gerő Tamás.
HÁZIGAZDA
Gerő Tamás
VENDÉGEK
Wopera Zsuzsa
Kölcsényi Soma
Wopera Zsuzsa
1991-ben végzett a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karán. 1991-től ugyanott főállású oktató, 2002-től a Polgári Eljárásjogi Tanszék vezetője. 2013-tól egyetemi tanár. Elismerései: Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, Mestertanár Aranyérem. 2014-től miniszteri biztos az Igazságügyi Minisztériumban. Szakterülete a polgári eljárásjog mellett a családjog, különösen a határon átnyúló családjogi jogviták eljárásjogi kérdései.
Kölcsényi Soma ügyvéd
2002-ben diplomázott, 2008 óta ügyvéd. Az International Academy of Family Lawyers (Nemzetközi Családjogi Ügyvéd Akadémia) európai alelnöke, a Mikk eV (https://mikk-ev.org) mediációs nagykövete, a Közép Európai Mediációs Intézet alelnöke, a Magyar Ügyvédi Kamara delegált szakértője az Európai Igazságügyi Hálózatban.