Hogyan hasznosíthatja egyszerűen egy ügyvéd a saját praxisában a civil szervezeteknél felgyűlt tudás- és ismeretanyagot? Hogyan lehet a strasbourgi emberi jogi bíróság elé vinni fogvatartottak ügyét? Milyen jogsértések esetén érdemes próbálkozni és ehhez milyen szakmai segítséget kaphatnak az ügyvédek?
Milyen jogok illetik meg a fogvatartottakat? Hogyan jelenik meg a fogvatartottak kegyeleti joga a büntetés-végrehajtásban? Vajon büntetés részének tekinthető-e, hogy a fogvatartott nem vehet méltó búcsút elhunyt szeretteitől? Mit gondol minderről az Emberi Jogok Európai Bírósága? Egyáltalán miért lehet mindez fontos az ügyvédeknek és vajon hogyan hasznosíthatja egy ügyvéd saját praxisában a szakmai civil szervezeteknél felgyűlt tudás- és ismeretanyagot? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ legújabb adásunkban, ahol Gerő Tamás ügyvéd beszélget a Magyar Helsinki Bizottsággal együttműködő, Ivány Borbála ügyvéddel és Kubát Dániel ügyvédjelölttel.
HÁZIGAZDA
Gerő Tamás
VENDÉGEK
dr. Kubát Dániel
dr. Ivány Borbála
dr. Kubát Dániel
2022-ben végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 2019 óta a Tamási & Bencsik Ügyvédi Társulás, 2021 óta pedig Magyar Helsinki Bizottság gyakornoka, majd 2022 szeptemberétől mindkét helyen ügyvédjelöltként tevékenykedik.
dr. Ivány Borbála
2005-ben végzett a Pázmányon, majd egy rövid francia nemzetközi ügyvédi irodai kitérő után az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban kezdett dolgozni. 2010-től a Magyar Helsinki Bizottság projektkoordinátora, 2017-től ügyvéd. Főként az állam által elkövetett emberi jogsértésekkel szembeni ügyekben képvisel elnyomott társadalmi csoportokba tartozó embereket a hazai és nemzetközi bíróságok előtt.